Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(10,00 - 18,00), zoom dohodou
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
29.05.2021

Kam až poletí zlato v tomto roku?

Minulý rok bol pre zlato rekordný, keď v auguste v poobednej aukcii v Londýne dosiahla cena za jednu uncu 2067,15 dolárov. Zlato sa za celý rok zhodnotilo v dolároch o 24,6 % a v eurách o 14,4 %. Svojich priaznivcov ochránilo pred tlačením a znehodnocovaním peňazí, no po tomto vrchole už niektorí investori presúvali zisk z predaného zlata do iných aktív. Nasvedčuje tomu aj pokles v objeme držaného zlata v ETF fondoch, ktorý od novembra postupne klesá.

Nemilé prekvapenia na akciovom trhu

Aktuálne môžeme na trhu sledovať významný presun peňazí z technologického sektora do tradičných odvetví ekonomiky. Kto stavil len na technológie a rastové akcie, mohol byť veľmi nemilo prekvapený ich prudkými korekciami, ktoré sa v tomto roku udiali už niekoľkokrát po sebe.

Aj pre takéto situácie je potrebné mať investičné portfólio diverzifikované a poistené aj nákupom investičného zlata, ktoré poslúži ako jeho stabilizátor. Vo svete totiž neexistuje vhodnejší finančný nástroj na uloženie financií, ktorý je akceptovaný kedykoľvek a kdekoľvek.

Šikovní investori využili poklesy

Ak sa pozrieme na aktuálny vývoj ceny zlata, tá sa v marci dvakrát dostala pod hranicu 1700 dolárov za uncu. No začiatkom apríla sa situácia zmenila a zlato trend otočilo. Odvtedy cena žltého kovu rastie a v posledných dňoch neklesá pod úroveň 1820 dolárov za uncu. Dokonca v stredu 19. mája 2021 zlato končilo obchodovanie s cenou nad 1888,45 dolárov za uncu.

Nižšie ceny v tomto období šikovní investori veriaci žltému kovu využili. Za rovnaké peniaze nakupovali viac zlata a táto aktivita sa im začína vyplácať. V budúcnosti môžu očakávať, že sa ich investícia zhodnotí ešte oveľa viac.

Čo môže poháňať ceny zlata nahor

Zlato v minulom týždni akoby predvídalo, že inflácia pôjde hore. Posledný report z USA to len potvrdil a výška inflácie prekvapila, keďže v apríli medziročne poskočila o 4,2 % a ceny energií  sa zvýšili o 25 %. Na Slovensku boli oficiálne čísla miery inflácie nižšie, medziročne poskočili o 1,6 %. Infláciu hnalo nahor aj drahšie tankovanie a keďže ceny ropy rastú aj v máji, aj v tomto mesiaci možno očakávať drahšie tankovanie, čo sa opäť prejaví aj vo vyššej inflácii.

Ceny zlata smerom nahor môže posunúť aj vyšší dopyt po šperkoch. Kvôli pandémii dopyt po zlatých šperkoch prudko klesol, pričom jedným z najviac postihnutých trhov je India. Indovia však milujú zlato, preto je viac než isté, že po odznení pandémie budú svoje odložené nákupy realizovať a možno ich aj zvýšia.

Posledným faktorom, ktorý môže podporiť cenu zlata, je schválenie nového balíčka, ktorý má napumpovať nové bilióny dolárov do infraštruktúry USA. Tie naštartujú obrovský dopyt po všetkých surovinách, ktoré budú potrebné pri tak masívnej obnove infraštruktúry USA.

Ak by sa naplnili predikcie veľkých amerických bánk, zlato sa môže v tomto roku ustáliť nad 2000 dolárov za jednu uncu. Verím, že sa tieto predpovede naplnia a priaznivci žltého kovu budú mať opäť väčší dôvod na úsmev.

Ako sa správa skúsený investor?

Stále je dôležité, aby každý investor dodržal investičný horizont. Za jeho úspechom stojí  aj vytrvalosť a pravidelnosť mesačných vkladov. Skúsený investor preto:

  • nepredáva, keď všetci predávajú
  • nakupuje viac, keď trhy klesajú
  • nepodľahne krátkodobým výkyvom
  • dodržiava stanovený časový horizont a investičnú stratégiu

Aj Slováci už objavili, aké jednoduché je investovanie do zlata. Zlato má v  portfóliu svoje významné miesto a už dávno neplatí, že si ho môže dovoliť len „horných desaťtisíc”.  Pandémia nám potvrdila, aké dôležité je mať odloženú rezervu a taktiež aby sme mali naše peniaze rozumne rozložené. Preto aj zo strany menších investorov dopyt po investičnom zlate neutícha a možno predpokladať, že v tomto roku ešte porastie.

Zlaté mince už od 25 eur mesačne

Ak chce investovať do zlata bežný klient, nepotrebuje mať na začiatku k dispozícii veľký kapitál. Napríklad v Golden Oak Trust si stačí do sporiaceho programu posielať pravidelne každý mesiac minimálnu čiastku 25 eur a spoločnosť každú platbu premení na investičné zlato.

Nielen veľkí, ale aj malí investori si takto postupne po čiastkach sporia na celosvetovo uznávané zlaté mince Viedenskí filharmonici. Zlato, ktoré takýmto spôsobom nakupujú, je oddelené od majetku Golden Oak Trust a akonáhle si nasporia na jednu mincu, spoločnosť im ju bezpečne doručí domov.

25. 5. 2021 | František Burda

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 10 dní.

Nákup, dodanie a sprostredkovanie investičného zlata je oslobodené od dane podľa §67 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Spoločnosť eGOLD s.r.o. - majiteľ eGOLD.sk je registrovaná na Puncovom úrade SR, podlieha puncovej inšpekcii a je zapísaná v zozname podnikateľov s drahými kovmi pod registračným číslom 4839. 

                 

 

 

Sídlo spoločnosti

eGOLD s.r.o.

Zámocká 32

811 01  Bratislava 

________________________

IČO: 51 751 291

DIČ: 2120775602

IČ DPH: SK2120775602

Skalná predajňa

OC RETRO, 1. poschodie

Nevädzova 6

821 01  Bratislava

https://www.google.sk/maps/place/eGOLD+s.r.o.+-+investičné+zlato+a+striebro/@48.1521057,17.1580832,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xaad85fa69a719b63!8m2!3d48.1521057!4d17.1580832

 

Otváracie hodiny

Pondelok - Piatok:  10,00 - 17,00 

Sobota - Nedeľa:  Telefonickou dohodou

Osobný odber,  či dovoz mimo otváracích hodín dohodou.

_______________________________

Sporenie v zlate:

Mgr. Petra Pántiková MBA

+421 915 793 999

Kontakt
egoldsk@gmail.com
(10,00 - 18,00), zoom dohodou