Investičné zlato. Tehličky alebo mince?
Posledné roky sa aj u nás na Slovensku stále viac hovorí a píše o investovaní do zlata. Ani značná finančná negramotnosť na Slovensku a nezáujem systému o vlastnenie zlata medzi bežnými ľuďmi nezastaví ľudí s prirodzenou inteligenciou a dravosťou zaujímať sa o nákup zlata. Ľudia sledujú a zisťujú, že vo vyspelých krajinách je vlastniť zlato bežná vec. Zlato je konzervatívna tradičná fyzická investícia. Celé rodiny si zabezpečujú budúcnosť v silnej a celosvetovo uznávanej fyzickej komodite. Poďme sa pozrieť, ako je to s investičným zlatom na Slovensku.
Prvé slovenské spoločnosti, ktoré sa snažili na Slovensko priniesť závan "západu", začínali okolo roku 2010 väčšinou predajom investičných tehličiek. Neskôr sa na náš trh dostali aj investičné zlaté mince. To, čo je vo svete bežné a zaužívané sa konečne dostalo aj k nám. Celosvetovo uznávané a najpredávanejšie investičné zlato je akreditované LBMA (London Bullion Market Association) a je vyrábané podľa medzinárodného štandardu Good Delivery. Tradičné zlievarne a mincovne sú: Rakúsko - Münze Österreich, Belgicko - Umicore SA, Nemecko - Heraeus GmbH, Južná Afrika - Rand Rafinery, Švajčiarsko - Argor Heraeus SA a Pamp SA a ďalšie... Najpopulárnejšia Európska Rakúska mincovňa Münze Österreich razí a odlieva investičné tehličky a mince. Nie každá mincovňa razí oboje. Rakúska investičná minca Wiener Philharmoniker už s 30 ročnou tradíciou, je jedna z TOP 1 na svete. Má najvyššiu rýdzosť 999,9 a je 24 karatová. V rokoch 1992, 1995, 1996 a 2000 bola podľa World Gold Council najpredávanejšou zlatou mincou na svete. Populárne invesičné mince sú tiež napríklad juhoafrický Krügerrand, americký Eagle, kanadský Maple Leaf, čínska minca Panda, australský Kangaroo ... Odporúčam naše EURÓPSKE TOP "1" 24 karatové investičné mince Münze Österreich.
Je lepšie investovať do mincí, alebo tehličiek?
Je veľkým pokrokom a pre mňa osobne radosťou, keď sa ma ľudia pýtajú túto otázku. Znamená to aspoň čiastočnú znalosť tématiky a záujem zabezpečiť sa. Väčšina ľudí na Slovensku si myslí, že investovanie do zlata je len pre bohatých. Nemajú však pravdu. Gramáže tehličiek sú 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 31,1g, 50g, 100g, 250g, 500g, 1000g. Ceny sú od desiatok po tisíce eur. Menšie kúsky si vie dovoliť ozaj ktokoľvek. Ja napríklad využívam malé investičné tehličky ako darčeky na sviatky, jubileá, pri narodení detí ... Obdarujem človeka niečim, čo má trvácnu hodnotu a zmysel do budúcna. Čím je gramáž tehličky väčšia, tým je gram zlata v tehličke lacnejší. Môžeme to brať ako v klasickom obchode množstevnú zľavu. Treba si však uvedimiť aj likviditu. Čím väčší kus zlata kúpim, tým väčší kus musím naraz predať. Z ťažšej váhy tehličky neviem odrezať ani predať len jej časť. Zmena veľkého kusu na viac malých by vyšlo pre majiteľa nevýhodne. Preto treba zvažovať svoj nákup primerane potrebe jeho následného predaja. Ak sa rozhodnete pre tehličky, odporúčam nakupovať rôzne váhy, ktoré môžeme v prípade núdze a potreby predať podľa toho, koľko aktuálnej papierovej hotovosti budeme na čo potrebovať. Tehličky sú klasika. Do gramáže 100g sú balené v plastových obaloch, ktoré sú zároveň certifikátom pravosti. Na tehličke sú vyrazené identifikátory pravosti, rýdzosti, označenia pôvodu ... farebné rozlíšenie (bordová, čierna, modrá...) je len označním značky. U nás preferované Münze Österreich tehličky sú v bordovom obale, Argor Heraeus sú čierne a Pamp modré... obal je zároveň certifikátom pravosti. Tehličky sa z plastu nesmú vyberať. Môže to ovplyvniť cenu pri ich odpredaji. Zlato sa má skladovať v trezore, alebo na mieste, kde by nemalo prisť k poškodeniu. Väčšie tehly s váhou 250g, 500g a 1000g (najnovšie aj 5000g) sa do plastu nebalia, sú "holé", niesu razené, ale odlievané. Odkladajú sa v obale, papierovej či koženej krabičke.
Pre investorov odporúčam 24 karatové 999,9/1000 investičné mince. Vhodné je kupovať si a sporiť práve do spomínaných mincí Viedenskí filharmonici s hmotnosťou 31,1 g = hmotnosť 1 UNCE. Okrem toho, že je minca ozaj nádherná, sú na nej zobrazené nástroje Viedenskej filharmónie, je tiež nebalená v plaste. Viem si teda rýdze zlato poťažkať, priamo držať v ruke. Mince sú bez číselného značenia, sú teda úplne anonymné. Mince sa ukladajú do plastových šulcov alebo krabičiek. Vlastniť mince je najpohodlnejšie, ľahko sa skladujú, sú stále platidlo. Máte v nich majetok, ktorý viete preniesť a predať kdekoľvek na svete. V malom objeme máte majetok vysokej hodnoty.
Mgr. Petra Pántiková, špecialista na zlato
Partner Golden Oak Trust
CEO eGOLD s.r.o.